ЈУ Народна библиотека „Стеван Самарџић“ је ове године расписала V Конкурс за награду „Душан Грбовић“, која се додјељује најуспјешнијим поетским остварењима младих аутора из градова са сјевера Црне Горе: Пљеваља, Жабљака, Шавника, Плужина, Бијелог Поља и Мојковца. Циљ библиотеке је да овим конкурсом и наградом подстакне младе поетске ствараоце да његују љепоту писане ријечи и афирмише их да свој пјеснички свијет подијеле са нама. Осим што цијени значај књижевне традиције и подстиче културне активности у својој средини, Библиотека је, установљењем ове награде, исказала и посебну бригу о дјелу пјесника који је прерано и на трагичан начин изгубио свој млади живот у Јасеновачком логору. Душан Грбовић је рођен 1908. године у Мељаку. Нижу гимназију је завршио у Пљевљима а учитељску школу у Београду. Претпоставља се да је за одабир животне професије био мотивисан социјалном неправдом, непросвијешћеношћу и заосталошћу сеоских средина. Његова посвећеност раду пресликавала се и на друге сфере његовог живота па је свој лични и јавни живот посветио борби за слободу, правду и друштвену једнакост кроз системски али и индивидуални просветитељски рад. „У својој поезији, Грбовић је тежио једном високом етичком идеалу. Он није пјесник дубоких и снажних емоција нити пјесник мисаоних узлета и заноса. Он је првенствно добар опсерватор друштвених неправди, гласноговорних потлачених и подјармљених слојева друштв, а његов поетски сензобилитет вођен је бројним класним разликама и неправдама. Вјеровао је овај пјесник-борац у бољу будућност и за њу се борио и пушком и пером, али нажалост слободу није дочекао.“ Његов литерарни опус није у цјелости сачуван, а 2016. године, ЈУ Народна библиотека „Стеван Самарџић“ је издала књигу „Сабрани књижевни радови Душана Грбовића“ коју је приредио Добрило Аранитовић. Исте године је установљена и награда коју данас додјељујемо. На овогодишњи конкурс за награду, пристигло је 16 пријава о којима је разматрао жири који је радио у саставу: Милан Терзић, предсједник и чланови: Жанка Милић, Ђина Бајчета, Рајко Палибрк и Бојана Радановић. Награду су освојиле: 1. Награда АНА КОРУГА, ученица ССШ Пљевља за пјесму „Отров стиха“ 2. Награда МИЛИЦА ЉИЉАНИЋ, за пјесму „Пјесник“ 3. Награда АНЂЕЛА ВЕЉАНЧИЋ, УЧЕНИЦА ССШ Пљевља за пјесму „Децембарска ноћ“ Осим награђених, поклон књигу као и чланску карту Библиотеке добили су сви овогодишњи учесници. А то су: Маријана Кљајевић Вахид Гец Ана Тошић Наталија Пантић Кристина Тањевић Тамара Крвавац Алекса Ровчанин Душица Ђуровић Марија Бајчета Вукица Петрић Ива Шљивић Јована Џарић Милена Смоловић.