У Мостару је у организацији Народне библиотеке Мостар, поводом 22. октобра, Међународног дана библиотекара одржана дводневна интернационална конференција за библиотекаре под називом ,,Библиотеке за боље сутра”. ЈУНБ ,,Стеван Самарџић” је представљала директорица Ђина Бајчета. Првог дана конференције одржала је теоријско предавање на тему Улога библиотека у културном развоју друштва а другог дана је представила Библиотеку и њене активности у повер поинт презентацији. Учешће у раду конференције су узеле библиотеке из БИХ, Црне Горе, Србије, Хрватске, Словеније и Македоније. Представници су били из Националних, Универзитетских, Народних и Школских библиотека. Предавања су била на различите теме везане за рад библиотека њихов значај и улогу у друштву и како их сачувати као незаобилазну установу културе, сачувати књиге и допринијети њиховој популаризацији у складу са развојем савремене технологије. Подстицање читање од најранијег узраста треба да буде важан циљ у раду сваке библиотеке и сходно томе више вредновати улогу библиотекара. Библиотеке су меморије човјечанства и без њих би свака генерација морала да почиње испочетка у прикупљању сазнања, а савремена информациона технологија омогућава интерактивност знања на нов, бржи и комплекснији начин.