“Књиге су огледала: у њима видиш само оно што се већ налази у теби” Заточеник небеса је најновији Сафонов роман из циклуса књига о мистеријама Барселоне и Гробљу заборављених књига. Са романима Сенка ветра и Игра анђела сачињава трилогију, мада аутор има амбицију да свој рад на циклусу крунише и последњом, четвртом књигом. Заточеник небеса се хронолошки одвија након Сенке ветра и Игре анђела, али је са њима повезан ликовима и сижејним нитима. Мрачна готска атмосфера даје посебан шарм и овом роману, а у начину обраде добро познатих тема љубави, књижевности, страсти и освете, Сафон се изнова потврђује као мајстор интригантних заплета, изванредне нарације и неисцрпне моћи имагинације.Радња романа се одиграва у магичној Барселони, 1957. године, а аутор нас суочава са добро познатим ликовима, књижарском породицом Семпере, а Данијелу Семпереу, као и у Сенци ветра додјељује улогу приповједача.Заплет почиње једног децембарског јутра, када се у књижари појављује мистериозни посјетилац, заинтересован да купи старо и луксузно издање Диминог Грофа Монте Криста, на коме оставља тајанствену поруку за Данијеловог најбољег пријатеља Фермина. Заинтригиран необичном везом која спаја загонетног човјека и Фермина, Данијел одлучује да скине вео са мистерије, несвјестан могућности да се истина тиче не само живота њему блиских особа, већ и његовог сопственог. Даљи ток романа креће се у правцу разрешења тајанствене поруке, а прошлост оживљава у страховитој причи Фермина Ромера де Тореса о злогласном затвору изнад Барселоне, чији су становници били жртве Франкове диктатуре.Ретроспективним приповиједањем, аутор фиктивне ликове поставља у конкретне историјске оквире шпанског грађанског рата и успона фашистичког режима генерала Франка. У сваком од романа трилогије, историја је један од битних тематских окосница, било да је ријеч о историји Барселоне, војно’политичкој историји, или о историји пoродице Семпере. И у овом роману, Сафон освјетљава поједине тренутке породичне историје Данијела и његовог оца, држећи притом читаоца у сталној неизвјесности и стању ишчекивања коначног разоткривања мистерије.Аутор мрачну атмосферу затвора дочарава реминисценцијом на тамницу у којој је боравио Димин јунак гроф Монте Кристо, и притом прибјегава књижевним позајмицама, што није необично ако се има у виду да су његови књижевни узори управо француски романсијери 19. вијека. Посматрајући Заточеника небеса у контексту два претходна романа, можемо га разумјети и као кулминативну епизоду пред grand finale, односно, велики расплет, који очекујемо у четвртој књизи циклуса Гробља заборављених књига.

Ивана Цвијетић  библиотекарка у НБ “Стеван Самарџић”објављено: 01.08.2012.