Јавна установа Народна библиотека ,,Стеван Самарџић , установила је награду ,,Свитање“ за литерарно стваралаштво младих која носи назив по истоименом роману Милке Бајић Подерегин. Наградом се жели подстаћи стваралачко настојање младих нараштаја, као и љубав према књизи и читању код шире популације у пљеваљском крају. Овим се истовремено исказује посебна брига о д‌јелу Милке Бајић Подерегин као важном дијелу духовног наслеђа Пљеваља. На сједници Жирија за дод‌јелу Награде „Свитања“, одржаној 11. 5. 2023. године, донешена је одлука о овогодишњим добитницима. На Конкурс за награду ,,Свитање“ за литерарно стваралаштво младих, приспјело је 25 радова од 10 аутора. Право учешћа на конкурс имали су млади ствараоци стално настањени у општини Пљевља, сврстани у двије узрасне категорије: млађи узраст до 16 година и старији узраст од 16 до 25 година, са прозним радовима који нијесу раније нигд‌је објављивани. Стручни жири који је радио у саставу: Владан Вучинић (предсједник), Мила Марјановић, Жанка Рондовић, Верица Поповић и Нада Рондовић чланови/це, донио је Одлуку да се додијеле прве награде у обје категорије предвиђене Конкурсом. За млађи узраст прву награду добила је Емилија Марић (15 година) ученица И разреда Гимназије ,,Танасије Пејатовић“ за причу ,,Највећа је храброст пригрлити слабост“. За старији узраст прву награду добила је Милица Љиљанић, студенткиња, за причу ,,Вјештачка интелигенција и трансхуманизам“. Награда се састоји од новчаног износа, дипломе и књига претходних добитника награда наше Библиотеке: ,,Небеска ћуприја“ Милана Бајчете, ,,Синапсе снова“ Матије Вранеша и ,,Ушће снова“ Хусеина Пајевића. На овај начин Библиотека пружа велику подршку младима да се баве писањем а некадашњим добитницима наших награда да издају своје прве књиге. Свечано уручење књижевне награде ,,Свитање“ овогодишњим добитницима Библиотека ће организовати у јуна у читаоници Библиотеке ,,Стеван Самарџић“ када ће бити организовано књижевно вече.

Директорица Ђина Бајчета