Широм свијета, од 1995. године, 23. априла обиљежава се Свјетски дан књиге и ауторских права, у циљу промоције читања и његовања културе писане ријечи. Дан књиге је прилика да се подсјетимо њеног значаја као одраза људске креативности и жеље за дијељењем знања. Осим што су извори информација, знања и идеја, књиге представљају и спону путем које се преносе поруке кроз простор и вријеме и на тај начин повезују генерације широм свијета. Ученици 4. и 5. разреда из ОШ ,,Салко Аљковић” из подручног од‌јељења Гуке, посјетили су Народну библиотеку ,,Стеван Самарџић” и том приликом се упознали са радом Библиотеке, и правилима коришћења књижног фонда. Циљ оваквих посјета је развијање љубави према књизи и читању још од раног узраста, као и стицање навике редовног коришћења услуга наше установе током школовања и цјеложивотног учења.