20. септембра 2019. године, на дан усвајања Декларације којом је Црна Гора 1991. године проглашена за еколошку државу, Народна библиотека „Стеван Самарџић“ одржала је II Округли сто завичајних одјељења. Тема овогодишњег стручног скупа била је „Екологија као предметна одредница у завичајним фондовима“. Учешће у раду Округлог стола узеле су библиотеке из Црне Горе, Србије и Босне и Херцеговине, представивши у својим презентацијама завичајне ресурсе, као и све оне носиоце информација које баштине у библиотечким фондовима, а који могу одговорити овој сложеној друштвеној теми. Ову међународну културну манифестацију, која је постала саставни дио програмских активности Библиотеке, подржало је Удружење библиотекара Црне Горе, нагласивши значај успостављања сарадње између баштенских институција, која се на овај начин реализује и доприноси библиотечко-информационој дјелатности. Као и претходне године, радови са овогодишњег Округлог стола биће објављени на заједничком компакт диску, који ће након обраде и каталогизације постати значајна библиотечка грађа на предложене теме. Библиотеку „Стеван Самарџић“ са стручним радом на тему екологије представила је Софија Јеловац, библиотекарка Завичајног одјељења, која је и уредница Округлог стола. Стручни скуп је одржан у сали Скупштине општине Пљевља, уз велику медијску пажњу.